ARDC Members blitz CAMS State Awards

//ARDC Members blitz CAMS State Awards

ARDC Members blitz CAMS State Awards

CAMS NSW had their 2017 State Awards Dinner last month, and it is well worth mentioning the results of ARDC Members at that event. We think it is an incredible achievement for one club to have so many Members attaining such awards.
Below are the results of the Supersprint, MRC and CAMS Awards, and the ARDC Members are highlighted. What a turn out!
Well done ARDC… US!

CAMS Awards

Club Challenge Australia – North Short Sporting Car Club, Nulon Nationals hosted by Road and Track Drivers Club (held here at SMSP)
Service Award – Sandra Brand
Service Award – Andrew Brand #3342
Service Award – Robyn Fuller
Service Award – Maurice Fuller
Castrol State Official of the Year – Glenn Pincott  # 3205
Burson Future Star Award – Riley MacQueen
Colin Bond Award – Aaron McClintock # 5349
Coral Taylor Award – Kelly Handley
Kevin Bartlett Award – Jordan Cox #9254
Judith Rae Award – Marion Baxter

NSW Supersprint Championship

Unmodified Road Registered Vehicles – Andrew Kendall #12643
Road Registered Vehicles with Limited Modifications – Chris Kostakis #11581
Modified Improved Production Cars – Scott McKune #12749
Modified Group 2F – Prodsports – Valery Muzman #6616
Time Attack Cars – Mat Wootten #11795
Clubmans, Racing and Sports Racing Cars – Andrie Tan #11296
Champion Club – Maxda MX-5 Car Club of NSW

NSW Motor Race Championships

Supersports – Class One: Rowan Ross #3598
Supersports – Class Two: Darren Barlow #3639
Supersports – Class Three: Peter Hills
Supersports – Class Four and Outright: Joshua Versluis #1706
Formula Vee 1600 1st – Craig Sparke #6422
Formula Vee 1600 2nd – Dylan Thomas #1417
Formula Vee 1600 3rd – James Horne #4404
Formula Vee 1200 1st – Bernie Cannon #3707
Formula Vee 1200 2nd – Michael Gale #3651
Formula Vee 1200 3rd – Bruce Pearce #11721
Formula Race Cars – 1st Championship Class and Outright – Aaron McClintock #5349
Formula Race Cars – 2nd Outright – Graeme Holmes #3566
Formula Race Cars – 2nd Championship Class – Glenn Lynch #1641
HQ Holden Racing 1st – Brett Osborn
HQ Holden Racing 2nd – Duane Cambridge #3711
HQ Holden Racing 3rd – Scott Walker #11368
Improved Production Over 2 Litre 1st – Ahmed Baghdadi #11707
Improved Production Over 2 Litre 2nd – Ben Serifovski #11514
Improved Production Over 2 Litre 3rd – Graeme Watts #273
Improved Production Under 2 Litre 1st – Jordan Cox #9254
Improved Production Under 2 Litre 2nd – Mike Fitzgerald#9230
Improved Production Under 2 Litre 3rd – Craig Wildridge #2065
Superkart 1st – Mark Robin #5124
Superkart 2nd – Paul Campbell #5294
Superkart 3rd – Alan Dodge #11935
Formula Ford 1st – Lachlan Gibbons #9221
Formula Ford 2nd – James Burge #7263
Formula Ford 3rd – Jackson Burton #12755
Formula Ford 1600 1st – Keith Brennan #11901
Formula Ford 1600 2nd – Josh Behn #12899
Formula Ford 1600 3rd – Mitchell Maddren
Production Sports 1st – Brad Schumacher #12840
Production Sports 2nd – Glenn Townsend #2045
Production Sports 3rd – Marcel Zalloua #5350
Production Touring 1st – Daniel Smith #13337
Production Touring 2nd – Jimmy Vernon #3463
Production Touring 3rd – Adam Gosling #5864
Sports Sedan 1st – Birol Cetin #158
Sports Sedan 2nd – Simon Copping #106
Sports Sedan 3rd – Brad Shiels

2018-04-20T12:20:39+00:00March 9th, 2018|News|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

X